FRANTSIISI AJALUGU

Millest frantsiisimine alguse sai?

Paljud ajaloolased väidavad, et frantsiisiäri ei saanud alguse mitte Isaac Singeri õmblusmasina turustamisest, vaid tunduvalt varem Saksa õlletootjate kaudu, kes andsid teatud trahtritele õiguse müüa nende toodangut ärinime all Spaten. Mida loetakse frantsiisi ajaloo alguseks?

SINGERI ÕMBLUSMASIN

Sellegipoolest võib Isaac Singeri poolt 1858. aastal New Yorgis rajatud Singeri ettevõtet pidada frantsiisiäri õitsengule alusepanijaks. Pärast õmblusmasinaga turuletulekut nägi Singer kahte probleemi. Esiteks tuli kliente õpetada uut leiutist kasutama, enne kui nad seda ostavad. Teiseks ei olnud Singeril piisavalt kapitali masina tootmiseks suures mahus. Seega tekkis tal idee müüa õmblusmasina müügiõigused kohalikele ärimeestele ja õpetada ostjad välja. Sellele järgnes ettevõtte kiire laienemine. Saadud litsentsitasude eest oli tal võimalik rahastada oma tootmiskulusid ja kuna iga frantsiis oli isemajandav, sai Singer ära kasutada ka nende toimimismudeleid. Isaac Singer oli esimene, kes müüs massiliselt oma toote müügiõigust, teenides sellega miljoneid dollareid nii endale kui ka oma frantsiisivõtjatele.

COCA-COLA

Seda frantsiisimudelit on kopeeritud mitmetes tööstusharudes. Tänu tootmise, ladustamise ja turustamisega seotud koormuse üleandmisele kohalikele villimisõigused omandanud ärimeestele, suutis Coca-Cola laieneda kõikjal üle USA.

AUTOD

Autotootjad, kes olid kulutanud tohutul hulgal kapitali oma tootmisliinide ülesehitamiseks, leidsid võimaluse arendada turustusvõrke, kasutades selleks sõltumatute vahendajate kapitali.

NAFTAETTEVÕTJAD

Naftaettevõtted nagu Standard Oil ja Texaco müüsid frantsiise lähikauplustele ja remonditöökodadele üle USA.

KIIRTOIDURESTORANID

1950.ndatel aastatel hakkas frantsiisisüsteem Ray Kroci eestvedamisel hoogu koguma. Tekkisid esimesed kiirtoidurestoranid, millest osutus kõige edukamaks McDonald’s. Analüütikud on kirjeldanud frantsiisi kui liikumapanevat jõudu USA majanduse jaoks 1930.ndatel ja 1950.ndate lõpus, aidates Ühendriikidel taastuda majanduslikust madalseisust ning stimuleerides riiklike ja rahvusvahelisi majandussuhteid.

FRANTSIIS TÄNA

Vastavalt Briti Frantsiisiühingule on Suurbritannias täna seis järgmine:

  • Frantsiisiäri panustab riigi majandusse 13,7 miljardi naelaga.
  • Riigis on kokku 930 frantsiisisüsteemi.
  • Frantsiisiettevõtetes töötab 561 000 inimest.
  • Riigis on 39 000 frantsiisi üksust.
Franchising EE

Loe teisi artikleid