KUIDAS OSTA FRANTSIISI?

Francising.ee pani kokku allolevasse teksti, videosse ja testi peamised momendid, mida frantsiisi ostmisel silmas pidada.*

Frantsiis on maailmas kiiresti populaarsust koguv ärimudel. Seda ka erandlikel aegadel.

Paljud frantsiisid on disainitud nii, et need sobiksid ettevõtlusega tegelemiseks neilegi, kellel napib majandusteadmisi ja ärikogemust. Frantsiisi ostmine võib olla suurepärane viis oma ettevõtte käivitamiseks, kuid tuleb mõista, miks sellega tegelete, millega ennast seote, kellega seda teete ja kuidas kavatsete sellest hiljem väljuda.

Majandusõpikutes on kirjeldatud eraisikust abstraktset frantsiisivõtjat järgmiste näitajatega:
– keskealine või vanem;
– rahaliselt sõltumatu (madal laenukoormus, lapsed täiskasvanud, elukorraldus sisse seatud);
– puudub ettevõtluskogemus (on töötanud palgatöötajana);
– puudub majandusharidus (aga tahab organiseerida ja protsesse kontrollida);
– distsiplineeritud (aga oskab asju näha tarbija seisukohalt);
– ambitsioonikas ja soovib oma ellu muutusi.

Tundub vastuoluline. Kuidas saab hakkama majandushariduse või ettevõtluskogemuseta inimene? Kuid samas on see loogiline, sest frantsiis on tervikliku ärisüsteemi rent ning kõik vajamineva oskusteabe ja väljaõppe saab frantsiisivõtja frantsiisiandjalt.

Frantsiisi ostes ehk enne frantsiisivõtja staatusesse asumist tuleb kaaluda ja arvestada siiski mitmete teguritega (vaadake põhjalikumalt allolevast videost). Kuid laias laastus peab frantsiisivõtja endale selgeks tegema ja saama vastused kolmele peamisele teemaderingi küsimusele:

1) Kui palju raha on vaja frantsiisi ostmiseks ja äritegevuse käivitamiseks? Kui palju seda frantsiisi majandades teenib? Kui pikk on investeeringu tasuvusaeg?

2) Kui palju ja kuidas frantsiisiandja koolitab, nõustab ja toetab tema frantsiisi elluviimise käigus? Kas see toetus on ainult sisuline või ka rahaline?

3) Mis siis saab, kui frantsiisileping lõpeb korraliselt või lõpetatakse ennetähtaegselt? Mis saab jääkmaksumustest, kliendibaasist, pooleli olevatest kampaaniatest jne?

*  NB! Need näpunäited ei pruugi kehtida suurte ja kallite frantsiiside puhul, mida ostetakse investeeringu või põhifrantsiisidena (master franchise), kus eesmärgiks on süsteemi majandamine.

Vaadake samal teemal meie videot:

Proovige frantsiisivõtja TESTIGA, mis tüüpi frantsiisivõtja võiksite olla.

Maailmas on frantsiise igale maitsele ja rahakotile. Vaadake väikest valikut meie KATALOOGIST.

Vaadake veel: MIKS FRANTSIIS?

Võtke ühendust ja arutame personaalselt kuidas frantsiisi osta:
Tambet Made
[email protected]